Satın aldığımız cerrahi testere bıçaklarında neleri kontrol etmeli ve kendimizi risklerden nasıl korunmalıyız?

Cerrahi testereler, kemik şekilledirme amacıyla kullanılan medikal cihazlardır. Kullanım alanlarına göre ölçüsel ve kullanımsal farklılık gösterirler. Şekillenen kemiğe implant uygulaması yapılacağı için, cerrahi testerelerde ki milimetrelik farklılıklar ayrıca önem taşımaktadır. Özellikle diz artroplastisinde kullanılan kesi kılavuz aralıklarına uygun cerrahi testere kullanılmak zorundadır. Daha detaylı bilgiye http://acf.com.tr/tr/cerrahi-testere-bicak-nasil-secilir-nerelerde-kullanilir/ linkten ulaşabilirsiniz. Satın aldığınız cerrahi testerenin seçimini doğru yaptığınız ve siparişinizin elinize ulaştığı anda bile sizleri bekleyen riskler bulunmaktadır. Peki, satın aldığımız cerrahi testere bıçaklarda neleri kontrol etmeliyiz, risklerden nasıl korunmalıyız?

Bitmiş ürünlerin geri çağırma sebepleri incelendiğinde; etiketleme ve/veya markalama ile sterilizasyon tarihleri yazım hataları oldukları anlaşılmaktadır. Karşılaşılan hatalar 2 ana başlıkta toplanmaktadır. ( Uluslararası geri çağırmaları https://www.fda.gov/medical-devices/medical-device-safety/medical-device-recalls gibi linklerden kontrol edebilirsiniz.)

Cerrahi testere bıçağın markalaması ile etiketinin uyuşmaması

Bu proseslerde sadece etiketten sorumlu kişiler, markalaması yapılan ürünlere diğer parti ürünlere ait etiketleri yapıştırarak hatalı ürün kullanımına sebebiyet verebilir. Buradaki riskler nelerdir? Cerrahi testere kalınlığı kesi kılavuzuna uygun olmadığı halde, etiket bilgisi ile kullanılmaya çalışıldığında sorun yaşanacaktır. Bıçak kalınlığı kılavuzda kullanılacak bölgeden kalın ise; kılavuza girmeyebilir, sıkışabilir aşırı sürtünmeden dolayı yoğun metal tozu çıkartabilir, ısınabilir ve ameliyat ve /veya iyileşme sürecini uzatabilir.

Kullanılan bıçak kalınlığı, kılavuzda kullanılacak bölgeden ince ise; aşağı yukarı yönde fazla salınım yapacağı için hekim kontrolünü zorlaştırabilir, kesi bölgesinde beklenen pürüzsüz yüzey oluşmayabilir, implante edilecek ürünün doğru bir şekilde yerleşmesine imkan vermeyebilir.

Bıçağın kalınlığı kalça protezlerinde farklı ölçülere müsaade etse de, diz protezi kesilerinde protez firmalarının tasarladığı kesi kılavuzuna uygun olmak zorundadır. Ölçümler milimetrik olsa da her bir milim hatalı işleme sebebiyet verebilmektedir. Protezin uzun yıllar sağlıklı kullanılması, proteze uygun kesinin pürüzsüzlüğüne bağlı olduğundan, cerrahi testere bıçak seçimine ayrıca önem göstermeli ve ameliyat sürecinin başlangıcının doğru olduğundan emin olunmalıdır.

Cerrahi testere bıçağın steril süresinin etikette yanlış beyan edilmesi

Bu yanlış beyan sonrasında, steril güvenlik tarihini geçen ürünlerin kullanılması ile kontaminasyon riski oluşabilir. Böyle bir riskten uzak durmak için, steril geçerlilik süresi öğrenilebilir ve etiketteki üretim tarihi ile steril tarihi uyumu kontrol edilebilir.

Bu sebeple, ürünler depoya alınmadan önce veya ürünün dış kartonun markalamayı okumaya imkan vermemesi durumlarında ise, kullanımdan önce etiket ve markalama bilgilerinin birbiri ile uyumlu olup olmadığını kontrol edilmelidir. Bu yöntem riskleri önemli ölçüde azaltan bir tedbirdir.

Bu postu paylaş :

LinkedIn
Twitter

İlgili Postlar

tension-gerilme

Anlık gerilmenin cerrahi motor sistemine etkisi nedir?

Gerilme (Stres), bir ürünün dayanıklılığını veya yorulma ömrünü anlamada önemli olan ölçülebilir iki mühendislik miktarlarından biridir.  Cerrahi motor sistemleri, kemiğe şekil veren cihazlardır. Kemiğin bulunduğu