Cerrahi Motor Sistemleri ‘nin yıkama prosesine derinlemesine bakış

Flushing Process

Cerrahi Motor Sistemlerinin yıkama prosesine derinlemesine bakış

Cerrahi motor sistemleri, dizaynı gereği pH derecesi yüksek sıvılardan etkilenen ve talimat dışı kullanım ile performans gösteremeyecek kadar hassas bir cihazdır. Dizaynı gereği kullanım alanı ne denli sert olsa da yıkama konusunda titizlikle, nezaketli yaklaşılması gereken cihazlardır.

Cerrahi motor üreticisi olarak, yıkama konusunda kullanıcıların sert olmalarının sebebini dizaynı gereği yüksek performans gösteren cihazlar oluşuna zaman zaman bağlayabiliyoruz.  Ancak kesici, oyucu ve delici ekipmanların üstlerine düşeni yapabilmeleri için, kullanıcıları tarafından desteklenmelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yazımızda, cerrahi motor sistemlerinize nasıl destek olabileceğinizi bulabilirsiniz.

Hastanelerde kullanılan tıbbi cihaz yıkama makineleri TS EN ISO 15883-1/2012-6 standardına göre üretilir ve kontrolleri yapılır.

Bu standardın 4.4.1., 4.4.2 ve 4.4.3 maddelerine göre;
  • Yük üzerindeki kimyasal temizlik madde derişimini üretici veya tedarikçi tarafından yükün kullanım amacı bakımından güvenli olarak belirtilen seviyeyi aşmayan bir seviyeye azaltan bir yıkama aşamasına sahip olması, (yani; yıkama makinesi üreticisinin önerdiği kimyasal ve ph seviyesine uygun makinenin kullanılması)
  • Kimyasal temizlik madde derişimindeki azalma belirlenmiş ve yükün kullanım amacı için yeterli olduğu gösterilerek durulamanın sağlanması, (Durulama işlemi sadece suyun cihazlar üzerinden akması ile değil, makinenin kontrol edilmek üzere kazanda biriken suyun pH açısından değerlendirilmesi ve sonucun beklenen seviyeye getirilmesi ile tamamlanır
  • Son durulama suyunun kimyasal ve mikrobiyal açıdan kalitesinin temizlik ve dezenfeksiyon standardını bozmamasını sağlayacak araçların temin edilmesini (Bu maddede bahsedilen araçlar ise; enzim içeren veya içermeyen nötral pH deterjanlar temizlik maddesi olarak düşünülebilir ve detay bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz

Kullanılan yıkama makinelerinin TS EN ISO 15883-1/2012-6 standardına göre yapılan kontrolleri sonucunda elde edilen geçerli veriler, cihazın performans güvenliğini sağladığı gibi, hastanın operasyon esnasında istenmeyen kimyasallara maruz kalmasının önüne geçileceği için hasta güvenliğine de hizmet etmektedir.

 

Cerrahi motorların kullanım kılavuzlarında bakılması gereken ilk yer temizleme ve sterilizasyon bölümüdür. Kullanım öncesi yıkanması ve steril edilmesi zaruri olan bir tıbbi cihazın, ameliyat odasında çalışabilmesi için doğru eylemler ve geçerli koşullarda hazırlanıldığından emin olunmalıdır.

 

Cerrahi motor sistemleri gerçekleştirdiği tüm işlevlerin gücünü oldukça hassas bir elektronik karttan almaktadır. Temizleme esnasında gösterilen olan hassasiyet, kullanım esnasında performans olarak geri dönmektedir. Buna istinaden; almak istediğiniz performans kadar temizlemeye özen göstermeniz, sizi beklediğiniz sonuca ulaştıracaktır.

Share This Post :

LinkedIn
Twitter
WhatsApp

Related Posts

What Do Doctors Expect from Patients

Doktorlar Hastalardan Ne bekler?

Doktor hasta iletişimi sağlık hizmetinin yapı taşlarından biridir. Bu iletişimi sağlıklı tutmak, sadece hastanın fiziksel sağlığını iyileştirmeye değil hastanın genel refahını arttırmaya da destek sağlar.