Cerrahi motor sistemlerinin size en iyi desteği sunmasını nasıl sağlarsınız?

Cerrahi motor sistemlerinin temizleme işleminden kaynaklı oluşan hataların, sadece hasta açısından riskleri yoktur. Kullanıcıların da kayıpları vardır. Bu kayıpların neler olabileceğine ve kullanıcıların kendilerini ne şekilde koruyabileceklerine  bu yazımızda kısaca değineceğiz.

Cerrahi motor sistemleri, ortopedi ve travmatoloji ameliyatlarında kemik şekillendirmek için kullanılan ve dizaynı gereği, hareketli parçalarının arası kan, doku ve küçük kemik parçalarıyla dolabilen cihazlardır.

Kullanım sonrası temizleme işlemlerinin cihazların kullanım kılavuzuna göre yapılması, cihazın ve ataçmanlarının dizaynına uygun olarak uzun yıllar çalışmasını sağlar. Ancak yetersiz zaman, mekân ve ekipman gibi nedenlerle, temizlik işleminin doğru yapılamaması, özellikle hareketli parçaların zamanla hareket kabiliyetini kaybetmesine, performansının düşmesine, bağlı olduğu ana cihazı sıkıştırmasına sebebiyet verebilir.

İhtiyacı olan temizlik işlemine tabi olmamış cerrahi motor ve ataçmanları, öncelikle ;

  • Steril olmama riskine sahiptir.
  • Steril olsa da hala yabancı maddeyi bir hastadan diğer hastaya taşıma riskine sahiptir
  • Sterilizasyon sonrası çalışmama riskine sahiptir.
  • Ameliyat esnasında maruz kalacağı diğer kemik ,kan ve doku gibi maddelerin basıncı ile sıkışma riskine sahiptir.
  • Dizaynından farklı baskı ile çalışan ataçmanlar, hekimin beklediği ve en önemlisi ihtiyaç duyduğu performansı göstermeme riskine sahiptir.
  • Ataçmanın doğru takılamaması ve yerinden çıkma riskine sahiptir.
  •  

Tüm bu riskler düşünüldüğünde, ameliyatın başka bir cihaz ile devam etmesi ameliyat süresinin uzamasına sebep olurken, hastada oluşabilecek kontaminasyon ise cerrahinin başarısız olmasına ve revizyon ameliyatına çok kısa sürede gidilmesine sebep olabilir.

Eğer yetersiz zaman, mekân ve imkanların sebep olduğunu varsayarsak, cerrahi motorun doğru temizlenmemesi ancak ve ancak cihazın doğru çalışmaması sebebiyle daha çok zaman kaybına, ekipman kaybına ve ameliyat uzaması sonucunda mekân kaybına sebep olur.

Cerrahi ekibi desteklemek üzere tasarlanmış bir cihazın asli görevini yerine getirmek, ekip olarak ihtiyacınız olan desteği alabilmek istiyorsanız; cerrahi motor sistemlerinizi ihtiyacı doğrultusunda temizlemenizi önerir ve gösterdiğiniz özenin sizin kazancınız olacağı farkındalığına varmanızı dileriz.

Share This Post :

LinkedIn
Twitter

Related Posts

tension-gerilme

Anlık gerilmenin cerrahi motor sistemine etkisi nedir?

Gerilme (Stres), bir ürünün dayanıklılığını veya yorulma ömrünü anlamada önemli olan ölçülebilir iki mühendislik miktarlarından biridir.  Cerrahi motor sistemleri, kemiğe şekil veren cihazlardır. Kemiğin bulunduğu