Cerrahi motor oyucu adaptörleri nasıl seçilir?

Ortopedi ameliyatlarındaki kullanılan cerrahi motor sistemlerinin oyma işlemini yapabilmesi için set içerisinde oyucu adaptörler bulunur. Bu adaptörler cerrahi motorun, ilgili implant enstrümant setindeki oyucu şaftlar (ataçmanlar) ile birlikte çalışmasını sağlar. Yani başka bir deyişle, oyucu ataçmanın cerrahi motora takılmasını sağlayan bir aracıdır. Peki cerrahi motor oyucu adaptörleri nasıl seçilir?

İmplant enstrüman setindeki oyucu ataçmanın bağlantı noktası nasıl incelenmelidir?

Öncelikle aşağıdaki örnek resimde verilen asetabular oyucunun bağlantı noktası kontrol edilir. Aynı set içerisindeki tüm oyucu enstrümanlar aynı tip bağlantı noktasına sahiptir.

Oyucu ataçmanlara bazı örnekler aşağıdaki gibidir; (İngilizce isimleri verilmiştir.)

  • Medula Tibia Reamer
  • Acetabular Reamer Shaft
  • Flexible Drill Holder
  • Medulary Awl Reamer
  • Flexible Reamer
  • Tappered Reamer
  • Cannulated Reamer
  • Femoral Stem Reamer

Enstrüman Bağlantı Noktası Şekilleri (Markalara göre)

Buradaki markalar enstrüman setinin markası değil, bağlantı noktasının ismidir. Yani enstrüman seti markası Zimmer® ve bu set içerisindeki oyucu ataçmanların bağlantı noktası Synthes® olabilir. Burada belirleyici olan bağlantı noktasının şeklidir.

Cerrahi motor satın alması yaparken, üretici sizden oyucu adaptörlerini seçmenizi isteyecektir. Burada yapılması gereken ilk şey, hastanenin kullandığı implant setlerinin kontrol edilmesidir. Enstrüman bağlantı noktalarının şekilleri kontrol edilmeli ve kaç farklı oyucu adaptör satın alması yapılacağına buna göre karar verilmelidir. Bunu yaparken emin olmak için, implant seti içerisindeki ataçmanların bağlantı noktalarının resimlerini cerrahi motor üreticisine gönderebilirsiniz. Üretici bu fotoğraflar ile hangi oyucu ataçmanını seçeceğinize yardımcı olabilir.

Bazen cerrahi motor oyucu adaptörleri seçimi yapılırken karar verilemediği ya da gerekli bilgiye ulaşılamadığı için tüm oyucu adaptörlerin satın alınması yoluna gidilmektedir. Hastanenin bünyesindeki enstrüman setlerine uygun olmayan fazladan bir oyucu adaptör seçimi, gereksiz bir harcama olacaktır. Aynı zamanda sipariş esnasında yanlış bir seçim, ekstra lojistik-gümrük maliyetlerine ve zaman kaybına neden olacaktır.

Setleri ve cerrahi motor sistemlerini ameliyata hazırlayan personelin bu konu hakkında bilgili olması gerekir. Ameliyata girecek implant setindeki enstrüman ile cerrahi motor seti içerisindeki adaptörlerin birbirine uyduğundan emin olunmalıdır. Ameliyat esnasında fark edilen uyumsuzluk, diğer adaptörün tekrar steril edilmesi zaman kaybına neden olacağı için hasta sağlığı açısından tehlikeye yol açacaktır. Yani bu seçim operasyonun gidişatı açısından önemli bir seçimdir.

Aşağıdaki linkte ACF oyucu adaptörleri ve bağlantı noktaları eşleştirmesini bulabilirsiniz.

Bu postu paylaş :

LinkedIn
Twitter

İlgili Postlar

tension-gerilme

Anlık gerilmenin cerrahi motor sistemine etkisi nedir?

Gerilme (Stres), bir ürünün dayanıklılığını veya yorulma ömrünü anlamada önemli olan ölçülebilir iki mühendislik miktarlarından biridir.  Cerrahi motor sistemleri, kemiğe şekil veren cihazlardır. Kemiğin bulunduğu