Anlık gerilmenin cerrahi motor sistemine etkisi nedir?

tension-gerilme

Gerilme (Stres), bir ürünün dayanıklılığını veya yorulma ömrünü anlamada önemli olan ölçülebilir iki mühendislik miktarlarından biridir.  Cerrahi motor sistemleri, kemiğe şekil veren cihazlardır. Kemiğin bulunduğu uzvun canlılığını devam ettirebilmesi için gerekli olan kas ve sinir sisteminin, kesi esnasında özenle korunması gerekmektedir. Cerrahi kesici motor; koruma için kullanılan metal koruyucu el aletleri (ekartörler) ya da düzgün kesi için kullanılan kesi kılavuzlarının arasında hareket etmek zorundadır. Çalışma esnasında metale çarpması ile tasarımda planlanan güçten daha fazla güce maruz kalır. Gerilme, artan yük, yani maruz kalınan güç ile artar. Gerilme cerrahi motor sistemlerinde sürekli değil anlık olduğundan, kısa vadede değil ancak uzun vadede metalin yıpranması sonucu arızalara sebebiyet verir. Uzun vade bazen de cihazın tasarımında planlanan sorunsuz kullanım süresinden kısa olabilir.

Cerrahi kesici motor nasıl stres (gerilme) altında kalabilir?

  • Uzvu koruma ihtiyacı ile kesicinin düzleminde giderken kontrolden çıkma stresiyle, kesici elceği aşağıya doğru çekerek kesi yapmanız durumunda (kanırtarak)

  • Uzvu koruma ihtiyacı ile koruyucu metallerin çevresinden uzaklaşmadan, kontrol edilememe stresi ile kesi yapmanız durumunda,

  • Ekonomik olarak bütçenizi korumak amacıyla testerelerin uzun süre kullanılması durumunda,

  • Kesiye hakim olamama stresi ile kesi kılavuzunun içerisinde kesime başlamak üzere, tetiğe kılavuza girdikten sonra basmanız durumunda.

Kullanıcı hatası diye görülen anlık stresi arttıran davranışların, aslında anlık stres altında kalan hekimin yaşadığı stresin, cihaza direk yansıması diyebiliriz.

Peki hem kullanıcıyı hem de motoru oluşabilecek stresten ya da stresin yarattığı bozulmalardan nasıl koruyabiliriz?

  • Kullandığı cihaz kontrolden çıkabilir mi ya da ne denli zarar verebilir?
  • Kullandığı cihazda kontrolü ele alma tekniği nedir?
  • Öngördüğü zararın oluşma olasılığı nedir?

  • Kendini güvende hissederek bir kesi yapabilmesini sağlayacak, ona destek olabilecek teknik bilgiler nelerdir?

Yukarıdaki soruların cevapları ameliyat öncesinde sunulduğunda, kemik üstü uygulamada oluşabilecek riskleri deneyimleyerek yaşadığından kullanıcı kendini daha güvende hissedebilir.

Tüm alınan önlemlere rağmen, arızalar oluşuyor ve ameliyat esnasında cihazın bozulma riski ortadan kaldırılmak isteniyorsa; cihazın maruz kaldığı strese göre arıza çıkarma oranı hesaplanır ve süresi planlanır. Planlanan sürede cerrahi motorun bakımları yapılarak, yorgun parçaların değişimi gerçekleştirilir. Gerilime dayanımı arttırılır.

Yaşamda olduğu gibi, makine de maruz kalınan stresin ne olduğu netleştirildiğinde ve zarar vermeden önlemleri alındığında yaşam nasıl daha kaliteli hale geliyorsa, makineler de aynı şekilde kalitesi daha çok hissedilerek kullanılabilir.

 

Sorun ya sorunlaştırılır ya da sorgulanarak uyumlaştırılır.

Share This Post :

LinkedIn
Twitter
WhatsApp

Related Posts

tension-gerilme

Anlık gerilmenin cerrahi motor sistemine etkisi nedir?

Gerilme (Stres), bir ürünün dayanıklılığını veya yorulma ömrünü anlamada önemli olan ölçülebilir iki mühendislik miktarlarından biridir.  Cerrahi motor sistemleri, kemiğe şekil veren cihazlardır. Kemiğin bulunduğu