Testere bıçaklar neden tek kullanımlıktır?

Tek Kullanımlık Cihaz : Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’na (FDA) göre tek kullanımlık cihaz, tek bir cerrahi işlemde ve tek hastada kullanılmak üzere tasarlanan cihazlardır. Yeniden işlenmek için tasarlanmamıştır.

Yeniden Kullanılabilir Cihaz : Yeniden kullanılabilir tıbbi cihazlar, sağlık hizmeti sağlayıcılarının yeniden işleyebildiği ve birden fazla hastada kullanılabilen cihazlardır.

ACF Medikal olarak cerrahi testere bıçakları tek kullanımlık olarak üretmekteyiz. (Yeniden işlenemez)

Tüm ürün kalite testleri tek kullanımlık cihaza göre yapılmaktadır.

Testere bıçaklarının yeniden işlemeleri (yeniden işlemlerde gerekli prosedürler kesinlikle takip edilirse) yeni ürün üretim sürecinden daha uzun ve maliyetlidir. Testere bıçak, 10-15 keside (yaklaşık 1 operasyon) performansını kaybetmektedir. Çünkü kemik kesim esnasında testere bıçak dişleri sürtünmeden dolayı zarar görmektedir.

Elektron mikroskobu ile çekilen görüntüler (SEM Analizi) Hitit Üniversitesi Bilimsel Teknik Uyglama ve Araştırma Merkezi’nde (HÜBTUAM) analiz edilmiştir. 

Yeni Bıçak

Kullanılmış Bıçak

Eğer tek kullanımlık bir cihaz tekrar kullanılacak ise çalışma performansı kanıtlanmalıdır.

Performansı kanıtlanabilirse, cihaz yalnızca üretici veya yetkili firma/kurum tarafından yeniden işlenebilmektedir.

Kesme işlemi kör bir bıçakla yapılırsa, bıçak kemiği etkili bir şekilde kesemediği için sürtünme süresi ve dolayısıyla kemikte üretilen ısı artacaktır.

Bu termal yanıklara neden olmakta ve hastanın iyileşme süresini uzatmaktadır.

Diğer bir tehlike, bir bıçak kullanıldıktan sonra dişlerde oluşan çapaklar arasında önceki hastanın dokularının ve proteinlerinin birikmesidir.

Etkili bir temizlik, dezenfeksiyon ve sterilizasyon yoksa, bu maddelerin bir sonraki hastaya geçmesi muhtemeldir.